Kód: 735 | Značka: ELO

ELO 2 - rezervace

2 000 Kč
Předobjednávka

Předobjednávka nové vřetenové sekačky ELO 2 s šíří záběru 50 cm a výměnnými kazetami. 

Možnosti doručení
Kategorie: Vřetenové sekačky
Záruka: 2 roky
? Šíře záběru: 50 cm
Počet nožů vřetene: 6
Motorový pohon vřetene: Ano
Pojezd: Ano
Koš na trávu: Ano
? Použití: Domácí
? Pro plochy: 1200 m2
Typ baterie: Li-ion

Přichází budoucí král trávníků

Na trhu je pár skvělých vřetenových sekaček pro domácí trávníky, které mají větší či menší tradici. Přestože první akumulátorové vřetenové sekačky vznikaly již před 70 lety, až posledních pět let je vrátilo na trh a posunulo na vrchol zájmu. A to především díky nízké hladině hluku, nižším provozním nákladům a vyšší spolehlivosti, oproti benzínovým modelům.  

Tým nadšených konstruktérů a trávníkářů kolem Tomáše Šeny si však myslí, že je stále co zlepšovat, že je stále prostor posouvat hranice, jak uspokojit, a dokonce nadchnout náročné zákazníky. Proto vyvinuli zcela novou koncepci vřetenové sekačky a pojmenovali jí ELO 2. Sekačka není zvětšeninou modelu ELO 1, jedná se o zcela jiný koncept.

Vřetenová sekačka ELO 2 není pro každého, kdo má trávník, je pro skutečné nadšence a lidi, kterým průměr nestačí. Pro trávníkáře, kteří chtějí jít s dobou ve všem, čím se obklopují. Je pro ty, kdo od prémiového výrobku očekávají i prémiové služby. 

Charakteristika základních parametrů

Vřetenová sekačka ELO 2 s šíří záběru 50 cm je určena pro domácí použití pro trávníky o ploše 200 až 1200 m2

Sekačka je vybavena:

 - BLDC elektromotory,
 - displejem,
 - elektronickým nastavením výšky sečení,
 - vysokokapacitním lithium-iontovým akumulátorem (Li-Ion).

Baterie je nejcennější část této sekačky, je srdcem celé sekačky. Proto jí konstruktéři věnovali mimořádnou péči.  

Baterie je uložena ve speciálním hliníkovém pouzdře kruhového profilu, což je z pohledu bezpečnosti nejlepší možné řešení, které nejlépe chrání obsluhu. Hliníkové pouzdro nejlépe odvádí případné nadbytečné teplo dál od baterie a tím jí chrání proti poškození. Baterie je integrovaná s plug-in dobíjením. Po sekání pouze připojíte nabíjecí konektor do sekačky a to je vše.

Tento systém uložení baterie umožňuje maximálně využít prostor pro vyšší kapacitu baterie na úkor objemných ochranných plastů, eliminuje se riziko poškození baterie, například, že baterie při vyjímání upadne na zem či bude jinak vystavena riziku nárazu a poškození článků. 

Baterie má takovou charakteristiku, že po 1000 nabíjecích cyklech, může klesnout její kapacita na 80% původní kapacity. Což při dobíjení 2x týdně, resp. 50x ročně, představuje životnost až 20 let, než se její kapacita sníží o 20%. Baterie je složena z kvalitních Li-Ion článků a v případě závady či na konci její životnosti jí lze snadno vyměnit v servisu. Náš BMS (battery management system) dokáže dokonale řídit nabíjení i vybíjení článků a tím jí chránit před poškozením. Dokáže zabránit škodlivému podbití baterie a také dokáže prozradit servisnímu technikovi, jak je baterie používána a nabíjena. 

Těžiště celé sekačky je umístěno tak nízko, jak jen si lze představit. To umožňuje fyzicky nenáročné ovládání sekačky, její krásnou stabilitu a dokonalou vyváženost celého stroje. 

Systém výměnných kazet je taktéž zcela originální. Součástí každé kazety je vlastní elektromotor, což umožňuje dodávat efektivně různé výkony a kroutící momenty pro různé pracovní nástroje. Například, motor pro vřeteno má optimální výkon vhodný pro střih trávy, tudíž nižší spotřebu energie, než silnější motor potřebný pro vertikutaci trávníku. Tím se dá sekat na jedno nabití déle, než kdyby byl použit universální motor, který by zvládl i vertikutaci.

Celá konstrukce sekačky i koše je z hliníkových slitin, čímž se radikálně snížila hmotnost rámu stroje a navíc samozřejmě hliník eliminuje možnost koroze konstrukce. Naopak pracovní nástroje kazet - vřeteno, nože jsou z oceli odolné proti opotřebení. Celá sekačka je lakovaná kvalitními hybridními barvami odolnými proti slunečnímu záření, teplu, mrazu.

Řídítka byla navržena tak, aby ovládání sekačky bylo od pohledu příjemné a neúnavné. Proto i ovládací páky jsou lehoučké, aby jejich mačkání bylo zcela přirozené. Řídítka mají širší průměr, aby se dala pevně držet a nejednalo se o křečovité sevření, které rychle ruce unaví.  

Součástí řídítek je energeticky úsporný černobílý displej, který informuje obsluhu o aktuálním stavu sekačky, pomáhá předcházet vadnému provozu sekačky, což eliminuje riziko poruchy. Přes displej lze také měnit několik nastavení provozu, jak maximální rychlost pojezdu, tak výšku kosení, otáčky vřetene, vidět statistiku...

Sekačka je navržena tak, že při servisu dojde snadno k aktualizaci software. Sekačka může sama upozornit uživatele i servis, že se blíží čas pro servisní zásah, výrobce je upozorněn na chyby a může je automaticky opravovat a tím vylepšovat software. Je možné, že zákazník po nějakém čase bude mít sekačku s více funkcemi, než s kolika jí kupoval. To podstatné je, že řízení sekačky nezestárne.  

Cílem autorů sekačky bylo vytvořit maximálně bezúdržbovou sekačku. Samozřejmě takový cíl nebyl zatím splněn, ale opět se podařilo hranici posunout dál směrem k prevenci poruch a lepší kontrole odváděné práce. Je lepší být upozorněn předem, že je něco chybně nastaveno, nebo že něco není optimální, než zjistit z ničeho nic, že stroj už nefunguje vůbec, nebo že byl trávník špatně posekán. Prevence je levnější než léčba. 

Konstruktéři hledali, jak nejlépe zvýšit účinnost využití energie. První krok byl eliminovat zbytečné ztráty energie. Což bylo realizováno především v motorech a rozvodech. BLDC motory (bezkartáčový stejnosměrný motor) je nejúčinnější typ elektromotoru. Tyto motory mají mnoho výhod oproti kartáčovým DC motorům a je to především vyšší výstupní výkon, vyšší účinnost, vyšší spolehlivost, nižší nároky na údržbu, vyšší životnost, nižší hmotnost a vyšší dynamika. Eliminace prokluzů na řemenech a ztrát v převodovkách byla další významná úspora proti běžnému řešení. A ve finále už bylo třeba zvolit "pouze" vhodnou baterii, aby energie bylo dostatek. 

Skvělých věcí je na sekačce mnohem více, ty nejpodstatnější již znáte. A více se dozvíte po světové premiéře. Přiložené obrázky jsou ilustrační a nemusí odpovídat finálnímu provedení sekačky.

Ještě malá návnada: určitě velký rozruch může vzbudit řešení pojezdu sekačky, protože takové tu ještě nebylo. 

Proč jsme dali možnost předobjednávky? 

Jednoduše je dobré vědět, jak velký je o ELO 2 zájem ještě před tím, než se pustí do výroby. Z reakcí po uvedení ELO 1 je zřejmé, že zájem by mohl být opět větší než si myslíme, což by mohlo vést k tomu, že bude dlouhá dodací lhůta. My však chceme opak, dodat co nejdříve, všem, kdo mají zájem. A jedině takto přes předobjednávku Vás dokážeme dostat do jedné skupiny. 

Začátek výroby je skutečně těžký na plánování. Výroba musí nakoupit dostatečné množství materiálu, něco lze pořídit za týden, ale něco trvá dodat třeba čtyři měsíce. Bude výroba naplněná dostatečným množstvím zaškolených pracovníků? Otázek je na začátku nového projektu dost. A čím více předobjednávek obdržíme, tím to také může mít pozitivní dopad na konečnou cenu ELO 2. Je rozdíl v pořizovací ceně materiálu jestli objednáváte 1 ks nebo 100 ks.  

Předobjednávku lze samozřejmě kdykoliv zrušit a záloha je v takovém případě 100% vratná. V okamžiku, kdy ELO 2 bude oficiálně v plné kráse a se všemi klíčovými technickými údaji představena a to i včetně přesné ceny, vyzveme Vás k úhradě zálohy ve výši 50% konečné ceny. Úhradou bude Vaše předobjednávka překlopena do závazné objednávky, která se odešle do výroby. V opačném případě bude Vaše předobjednávka zrušena a peníze Vám vrátíme.  

Jaká bude konečná cena ELO 2?

Tak to bohužel zatím sami nevíme. Víme, kde se chceme s cenou pohybovat, na druhou stranu chceme prosperovat a inovovat, takže je možné, že se cena bude hýbat mnohem častěji, než je zvykem a vždy bude reagovat na aktuální situaci na trhu. Chceme výrobní zdroje využívat efektivně, proto je potřebujeme optimálně plánovat. Nejpozději při premiéře cenu zveřejníme.  

 

 - Jak vznikl název ELO? Více zde...

 

Představení ELO 1

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
LH Avatar autora předběžný termín představení a cena 10.5.2023 22:47
Dobrý den, dokážete odhadnout, kdy bude ELO 2 představeno a sdělit přibližnou cenu? Mám předobjednáno a držím palce. Potřeboval bych však nějaký datum, abych se nemusel poohlížet po jiném stroji. Moc Děkuji. S pozdravem LH
Avatar autora předběžný termín představení a cena 8.8.2023 08:02
Dobrý den, máme představu, kdy by to mělo být, ale po zkušenostech z minulosti to už raději nebudeme říkat dopředu :-) Každopádně víme, že tuto sezónu 2023 to bohužel nebude. To samé platí i pro cenu. než se rozběhne výroba, uplyne ještě dost měsíců, kdy se cena může vyvíjet, proto by zatím bylo předčasné ji nyní konkretizovat. Děkuji za pochopení